Jednym z najczęstszych pytań, jakie słyszymy we Florentine jest “Jak dbać o daną tkaninę?”. Jak dbać o wiskozę, bawełnę, len - każdą wreszcie z tkanin dostępnych w ofercie naszego sklepu. I są to pytania bardzo słuszne, bo decydując się na uszycie kreacji z wymarzonego materiału, chcemy cieszyć się nią przez lata, a niewłaściwa pielęgnacja tkaniny może być fatalna w skutkach. 


W związku z tym chcemy podzielić się z Wami wiedzą na temat tego, jak najlepiej dbać o ubrania wykonane z różnych gatunków materiałów. Niedawno na blogu pojawił się wpis o tym jak pielęgnować jedwab, a dziś skupimy się na ubraniach wykonanych z wiskozy. 

jak dbać o ubrania z wiskozy


Wiskoza, znana również jako rayon, to tkanina, która przez ostatnie lata ugruntowała swoją pozycję w świecie mody. Jej miękkość, lekkość i przewiewność sprawiają, że jest idealnym materiałem na letnie sukienki, bluzki czy eleganckie wieczorowe kreacje. Jednak, aby ubrania z wiskozy służyły nam jak najdłużej, zachowały swoje walory estetyczne i nie kurczyły się, niezbędne jest ich odpowiednie pielęgnowanie. W tym wpisie przedstawimy sposoby, jak dbać o różne rodzaje wiskozy, aby cieszyć się nimi przez długie lata.

Wiskoza: co to za tkanina?

Wiskoza to włókno celulozowe, które łączy w sobie cechy naturalnych i syntetycznych tkanin. Powstaje poprzez chemiczną obróbkę celulozy drzewnej, co daje jej wyjątkową miękkość i komfort noszenia. Wiskoza jest również przyjazna dla skóry, przewiewna i dobrze pochłania wilgoć, co czyni ją idealnym materiałem na lekkie ubrania, w tym na letnie sukienki. To również tańsza alternatywa dla jedwabiu i chociaż nie ma jego szlachetności oraz wytrzymałości, to stanowi jego dobry zamiennik w codziennych ubraniach.

Rodzaje wiskozy i ich charakterystyka

Szyfon wiskozowy

Szyfon wiskozowy to lekka, prześwitująca tkanina o delikatnym, zwiewnym charakterze. Jest często używany do tworzenia eleganckich bluzek, sukienek i szali. Szyfon z wiskozy wymaga szczególnej uwagi podczas prania i prasowania, aby nie stracił swojej lekkości, a jego splot pozostał nienaruszony i elegancki.

Krepa wiskozowa

Krepa to tkanina o ziarnistej, często nazywanej “supełkowatą”, powierzchni, która jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na gniecenie niż inne rodzaje wiskozy. Jest stosowana w odzieży codziennej oraz formalnej. Ten rodzaj gęsto tkanej wiskozy jest stosowany np. przy szyciu marynarek lub ołówkowych spódnic.

Satyna wiskozowa

Satyna wiskozowa charakteryzuje się jedwabistym połyskiem i gładką, miękką powierzchnią. Jest idealna do tworzenia luksusowych, wieczorowych kreacji oraz eleganckiej bielizny. Ze względu na wspomniany wcześniej połysk, satyna z wiskozy wymaga szczególnej ostrożności podczas pielęgnacji. Nie chcemy przecież, żeby ten wyróżniający satyny błysk zmatowiał i stracił swój urok.

Pielęgnacja ubrań z wiskozy: praktyczne wskazówki

Pranie wiskozy:

 1. Ręczne pranie:
  Wiskoza, szczególnie w formie szyfonu i satyny, najlepiej znosi pranie ręczne. Używaj letniej wody i delikatnych detergentów. Namaczaj ubrania przez kilka minut, a następnie delikatnie je wypłucz bez pocierania czy skręcania tkaniny.
 2. Pranie w pralce:
  Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, wybierz program do delikatnych tkanin. Używaj specjalnych siateczek do prania, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Unikaj wysokich temperatur – letnia woda jest optymalna. Dzięki tym zabiegom wiskoza będzie zbiegać się mniej, pamiętaj jednak, że materiał ten czasem wykurcza się nawet do 10%, dlatego przed szyciem czegoś z wiskozowej tkaniny, zdekatyzuj najpierw materiał.
 3. Unikanie wysokich temperatur:
  Gorąca woda może powodować skurczenie się wiskozy. Zawsze stosuj letnią lub zimną wodę podczas prania.

Suszenie wiskozy:

 1. Suszenie:
  Najlepszym sposobem suszenia ubrań z wiskozy jest rozwieszenie ich na płasko lub na wieszaku. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować blaknięcie kolorów.
 2. Unikanie suszarek bębnowych:
  Suszarki bębnowe mogą uszkadzać włókna wiskozy, prowadząc do ich osłabienia i zmniejszenia trwałości. Zamiast tego, pozwól ubraniom wyschnąć naturalnie.

Prasowanie

 1. Niskie temperatury:
  Wiskoza wymaga prasowania w niskich temperaturach. Ustaw żelazko na najniższą możliwą temperaturę i używaj pary, jeśli to możliwe.
 2. Prasowanie na lewą stronę:
  Aby uniknąć uszkodzenia delikatnych powierzchni, takich jak satyna, zawsze prasuj ubrania na lewą stronę.

Dlaczego dbanie o ubrania z wiskozy jest tak istotne?

Właściwa pielęgnacja ubrań z wiskozy ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości i wyglądu. Oto kilka powodów, dlaczego warto poświęcić czas na odpowiednie traktowanie wiskozy:

 1. Zachowanie właściwości (np. połysku) i nasyconych kolorów:
  Właściwe pranie, suszenie i prasowanie pozwalają zachować intensywność kolorów oraz strukturę tkaniny, dzięki czemu ubrania wyglądają jak nowe przez długi czas.
 2. Unikanie deformacji:
  Wiskoza jest tkaniną podatną na rozciąganie i skurczenie. Stosowanie odpowiednich metod pielęgnacji minimalizuje ryzyko zmiany kształtu odzieży, zwłaszcza kurczenia się wiskozy.
 3. Komfort noszenia:
  Właściwie pielęgnowana wiskoza zachowuje swoje naturalne właściwości, takie jak miękkość i przewiewność, co bezpośrednio wpływa na komfort noszenia.

Pamiętajmy, że wiskoza, choć delikatna, może zachować swoje unikalne właściwości, jeśli będziemy ją traktować z odpowiednią troską. W sklepie Florentine oferujemy szeroką gamę tkanin wiskozowych, od eleganckiej satyny po zwiewny szyfon. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i odkrycia, jak piękne i wszechstronne mogą być ubrania z wiskozy. Dbając o nie zgodnie z naszymi wskazówkami, zyskasz pewność, że Twoje kreacje będą cieszyć oko i zapewnisz sobie komfort noszenia przez długie lata.