jak prac jedwab

Wiemy, jak bardzo kochasz jedwab i jedwabne sukienki, w końcu jesteś z nami, a my tkaniny jedwabne uwielbiamy z całego serca. Oczywiście zdanie “jedwab to luksusowa i delikatna tkanina, która jest ceniona od wieków” brzmi, jak frazes, ale czasem nie ma sensu walczyć z prawdą, nawet jeśli jest nieco banalna. Materiały jedwabne rzeczywiście są dostępne od wieków i od zawsze są symbolem elegancji oraz wyrafinowania. Niesamowita miękkość, subtelny połysk i ponadczasowa elegancja sprawiają, że są popularnym wyborem na ubrania, zwłaszcza na sukienki. Jednak pielęgnacja jedwabnych kreacji wymaga szczególnej uwagi. W tym poście postaramy się nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak prać jedwabną sukienkę, ale przyjrzymy się także podstawowym wskazówkom i technikom, które pomogą Ci dbać o wszelkie jedwabne kreacje.


Jak prać jedwab, żeby posłużył Ci jak najdłużej?

Przede wszystkim istnieje złota, świetna i absolutnie fantastyczna reguła: jedwabiu nie pierze się w pralce. Wiemy, że producenci sprzętów AGD często reklamują program “jedwabie”, ale korzystając z niego ryzykujesz, że Twojej jedwabnej sukience, którą tak uwielbiasz, może przytrafić się coś zupełnie niedobrego. Co na przykład może się wydarzyć podczas prania jedwabiu? Otóż może puścić kolor. Szwy mogą się delikatnie rozejść. Ten zachwycający, naturalny połysk jedwabiu może zmatowieć i stracić swój urok. Cała masa zupełnie niepotrzebnych i kompletnie nieprzyjemnych sytuacji, których unikniemy dbając o ubrania jedwabne zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli więc na metce widnieje informacja o konieczności korzystania z usług pralni chemicznej, to właśnie należy uczynić. 

Oczywiście zdarzają się ubrania jedwabne, które na metce mają zaznaczone delikatne pranie ręczne. Jak postępujemy w takim wypadku?

Rozpocznij od napełnienia miski lub zlewu letnią wodą i dodaj bardzo łagodny detergent przeznaczony specjalnie do delikatnych tkanin. Mieszaj wodę, aby utworzyć mydliny, a następnie zanurz jedwabną sukienkę (lub inną jedwabną kreację) i spokojnie poruszaj nią przez kilka minut. Unikaj energicznego pocierania lub skręcania tkaniny, aby nie doprowadzić do rozciągnięcia lub zniekształcenia. Dokładnie spłucz ubranie zimną wodą, aż woda będzie czysta. I pamiętaj, bo jest to wskazówka niezwykle cenna - nigdy nie zostawiaj jedwabiu w wodzie na dłużej. Uwierz nam na słowo, że to się źle skończy.

Jak suszyć jedwabne sukienki i inne jedwabne kreacje?

Po praniu nigdy nie wyżymaj jedwabnej odzieży, ponieważ może to powodować ciężkie do usunięcia zmarszczki i osłabia włókna materiału. Zamiast tego ostrożnie wyjmij ubranie z wody i delikatnie, bez skręcania tkaniny, wyciśnij nadmiar wilgoci. Połóż czysty ręcznik frotte na płaskiej powierzchni i umieść na nim jedwabną kreację, wygładzając wszelkie zagniecenia. Zwiń ręcznik z ubraniem w środku tak, aby wchłonął on pozostałą wilgoć. Na koniec, kiedy materiał jest już tylko lekko wilgotny, połóż sukienkę na płasko na suszarce lub powieś na wieszaku z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub źródeł ciepła.


Jak prasować jedwabne ubrania?

W idealnym świecie jedwabne ubrania powinny wysychać już pięknie gładkie i gotowe do założenia. Tak, niestety, w większości wypadków nie jest. Wiedz jednak, że jedwabne sukienki i ubrania należy prasować ostrożnie. Ustaw żelazko na najniższą temperaturę (jedwab lub ustawienie delikatne do 100 stopni) i upewnij się, że nie ma w nim wody. Umieść czystą, białą, na przykłąd bawełnianą szmatkę na jedwabnym ubraniu, aby działała jak bariera ochronna. Delikatnie dociśnij żelazko do tkaniny, unikając bezpośredniego kontaktu żelazka z jedwabiem. Staraj się nie używać pary, ponieważ może ona pozostawić ślady wody na tkaninie. Tylko w przypadku większych zagnieceń rozważ użycie parownicy zamiast żelazka. Słowem kluczem w tym wypadku nadal pozostaje "ostrożnie". Ostrożnie wypróbuj parownicę, a najlepiej najpierw sprawdź na niewielkim skrawku kreacji, jak materiał zareaguje na parę.


Jak wywabić plamy z jedwabnej sukienki i pozostałych ubrań?

Plama - to może zdarzyć się każdemu, ot, chwila nieuwagi i cyk - odrobina soku lub wody ląduje na naszym codziennym stroju lub, co gorsza, wieczorowej kreacji z jedwabiu. Cóż poradzić, tak bywa i należy w miarę możliwości szybko reagować, żeby zaciek nie wsiąkł za głęboko w włókno tkaniny. W przypadku plam na bazie wody, takich jak sok owocowy lub herbata, delikatnie przetrzyj plamę czystą, wilgotną ściereczką lub gąbką. Unikaj energicznego pocierania, ponieważ może to rozprowadzić plamę lub uszkodzić tkaninę. Plamy na bazie oleju, takie jak makijaż lub tłuszcz, można usunąć, nakładając niewielką ilość talku lub mąki ziemniaczanej. Pozostaw skrobię na kilka minut na plamie, a następnie delikatnie otrzep lub wyczesz miękką szczoteczką. Jeśli plama nie zniknie (niezaleznie, czy to plama po soku, czy podkładzie), wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Decydując się na sukienkę, czy koszulę z jedwabiu warto zrezygnować z dezodorantów typu antyprespirant, ponieważ te lubią zostawiać po sobie białe ślady, które znikają po praniu chemicznym.


Z jedwabiu powstają ponadczasowe kreacje, dlatego warto zapewnić im możliwie najlepszą pielęgnację. Postępując zgodnie ze wskazówkami wypunktowanymi w tym wpisie, przedłużysz żywotność jedwabnych ubrań i zachowasz ich wspaniały wygląd przez wiele lat. Pamiętaj, kluczem jest delikatne traktowanie jedwabiu i unikanie wystawiania go na wyjątkowo trudne warunki. Z całego serca sugerujemy korzystanie z usług pralni chemicznej, zwłaszcza jeśli chodzi o materiały z Florentine. Chociaż tkaniny jedwabne nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, to za odrobinę czułości i uwagi odwdzięczają się fantastycznym efektem, jaki osiągasz nosząc wykonane z nich kreacje.

Udanego noszenia!

banner jedwab gladki