Największe domy mody na świecie, takie jak Gucci, Dolce&Gabbana, Versace, Prada, Dior i Chanel, słyną nie tylko z innowacyjnych krojów, ale również z unikalnych wzorów na tkaninach, które wprawne oko fanów luksusowych brandów natychmiast rozpoznaje. Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej najbardziej charakterystycznym wzorom na tkaninach, które definiują te ikoniczne marki.

tkaniny sygnowane - najbardziej popularne wzory

Modne wzory Gucci: Złote Pszczoły i Flora

Gucci to marka, która słynie z wyjątkowej umiejętności łączenia klasyki z nowoczesnością. Charakterystyczne wzory na tkaninach Gucci często nawiązują do motywów przyrodniczych. Złote pszczoły i oraz eleganckie kwiaty to tylko niektóre z elementów, które nadają tkaninom marki niepowtarzalny charakter. Wzory te, często łączone z charakterystycznym zielono-czerwonym paskiem, tworzą luksusowe i pełne życia kompozycje. Na szczególną uwagę zasługuje motyw Flora - kwiatowy wzór zaprojektowany  w 1966 roku przez włoskiego artystę Vittorio Accornero. Dzisiaj Flora zdobi nie tylko apaszki czy tkaniny Gucci, ale także flakony perfum produkowane przez ten dom mody.

Bardzo często stosowany jest również monogram GG w różnych wersjach kolorystycznych. Litery te to inicjały założyciela marki, florentczyka Guccio Gucci, który w latach 20. XIX wieku rozpoczął produkcję skórzanych toreb jeździeckich stopniowo rozszerzając asortyment swojej firmy o kolejne luksusowe akcesoria. Inspiracje jeździectwem są zresztą widoczne również we wspomnianych wcześniej motywach pasków, które nawiązują do końskich uprzęży.  


Dolce&Gabbana: Barokowe Inspiracje i Motywy Sycylii

Dolce&Gabbana to marka, która w swoich wzorach często sięga po barokowe inspiracje. Bogato zdobione, pełne przepychu tkaniny z motywami kwiatowymi, owocami, a nawet obrazami świętych, odzwierciedlają dziedzictwo i kulturę Sycylii. Charakterystyczne wzory Dolce&Gabbana są odważne, kolorowe i pełne detali, co nadaje im niepowtarzalny, luksusowy wygląd.

Projektanci D&G chętnie sięgają po folkowe inspiracje, dzięki którym tworzą niepowtarzalne kompozycje. Z tkanin tych  za szczególnie lubiane można uznać te z motywem kobaltowych kafli lub soczystych cytryn wyglądających, jak rustykalne rysunki lokalnych artystów. Marka ta nie stroni również od zwierzęcych printów: wyrazistych cętek lamparcich lub tygrysich pasów. 


Versace: Grecka Mitologia i Meduza

Versace to synonim przepychu i ekstrawagancji. Charakterystyczne dla tej marki są wzory inspirowane grecką mitologią, a szczególnie motyw głowy Meduzy, który stał się nie tylko logiem, ale i jednym z najważniejszych symboli Versace. Meduza jest często wykorzystywana na różnorodnych produktach, od ubrań po akcesoria, a także w elementach wykończenia wnętrz. Często pojawiają się również greckie meandry oraz złote ornamenty, które dodają tkaninom wyjątkowego blasku i luksusowego wyglądu.

Zawiłe, złote ornamenty, królewskie, nasycone kolory, kontrasty - wszystko to ma podkreślać przepych i obfitość, na których zbudowany jest drapieżny charakter marki Versace.


Prada: Minimalizm i Geometryczne Wzory

Przeciwieństwem wcześniejszych marek jest Prada, która wyróżnia się minimalistycznym podejściem do mody. Charakterystyczne dla tej marki są proste, ale jednocześnie wyrafinowane wzory. Prada często wykorzystuje w swoich kolekcjach geometryczne elementy, które dodają ubraniom nowoczesnego i graficznego charakteru. Linie, kwadraty, trójkąty i inne geometryczne kształty są używane, aby stworzyć wizualnie interesujące projekty, często w kontrastowych kolorach.

Projektanci Prady nie stronią od nawiązań do klasycznej oraz współczesnej sztuki, celując w styl oparty na dyskretnym luksusie.  


Dior: Romantyzm i Kwiatowe Motywy

Dior to kwintesencja elegancji i romantyzmu. Charakterystyczne wzory na tkaninach Diora często obejmują delikatne kwiatowe motywy, które nadają kreacjom lekkości i subtelnego, kobiecego uroku. Wzory inspirowane ogrodami i naturą są często uzupełniane o klasyczne, stonowane kolory, co tworzy niepowtarzalny styl Diora.

Botaniczne motywy stosowane w kolekcjach tego domu mody są wynikiem miłości, jaką darzył ogrody oraz kwiaty Christian Dior - założyciel marki. Za symbol pracy twórczej projektanta uznaje się zachwycającą sukienkę o klasycznym kroju podkreślającym talię, pokrytą materiałowymi kwiatami: różami, bzami, konwaliami i niezapominajkami. Jej zachwycającą delikatność oraz elegancja w pełni oddają estetykę Diora.


Chanel: Klasyczne Tweedy i Kameliowe Motywy

Chanel to marka, która zrewolucjonizowała modę, wprowadzając klasyczne, eleganckie tweedy. Charakterystyczne wzory na tkaninach Chanel to przede wszystkim strukturalne, kraciaste tweedy, często uzupełniany o subtelne, kameliowe motywy – ulubiony kwiat Coco Chanel. Częstym motywem wykorzystywanym na materiałach tej marki jest podwójne C, czyli nawiązanie do logo Chanel. Monochromatyczne kolory i wyrafinowane detale tworzą ponadczasowy styl, który jest synonimem minimalizmu i luksusu.Tkaniny luksusowe, używane przez największe domy mody, są nie tylko nośnikiem wzornictwa, ale również historii i tradycji. W sklepie Florentine znajdziesz szeroki wybór włoskich tkanin, które pozwolą Ci zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane projekty inspirowane największymi ikonami mody. Zapraszamy do odkrywania naszego asortymentu i tworzenia własnych, unikalnych kreacji!