poradnik ile materiału potrzeba na projekt

Ile tkaniny potrzebuję na sukienkę?

Ile materiału potrzebuję na spodnie? Na koszulę? Na szorty? Rozpoczęcie szycia może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Zanim jednak zasiądziemy przed maszyną musimy kupić odpowiednią tkaninę i tu trafiamy często na pierwszy problem, mianowicie ocenienie ilości materiału potrzebnego do wykonania wymarzonego elementu garderoby. Choć na początku może się to wydawać zniechęcającym zadaniem, zrozumienie ogólnych wytycznych może pomóc w wykonywaniu projektu. W tym poście przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę, i przedstawimy obszerny przewodnik po tym, ile materiału potrzebujesz do uszycia różnych rodzajów ubrań.W bardzo dużym skrócie - oceniając ile tkaniny potrzebujesz, musisz zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • Fason i rozmiar projektu, na który wybierasz materiał
  Czyli, co tak naprawdę chcę uszyć. Inna ilość materiału będzie potrzebna na spódnicę mini, a inna na maxi. Będzie dużo falbanek, czy planujesz wykrój o prostych, minimalistycznych cięciach? Wolisz projekty oversize, czy dopasowane kreacje? Na jaki rozmiar szyjesz? Każda z tych kwestii jest istotna podczas oceny zapotrzebowania na tkaninę. Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, wiedz, że niezależnie od wyboru - materiał znajdziesz w naszym sklepie z włoskimi tkaninami Florentine.
 • Rodzaj materiału potrzebny na projekt
  Być może punkt ten jest oczywisty, ale musisz wiedzieć, że zupełnie inaczej szyje się sukienkę z szyfonu, a inaczej z kryjącego materiału. Tkaniny bardziej lejące się lub zwiewne mogą wymagać dodatkowego metrażu, abyś mogła uzyskać pożądany efekt. Czasem musisz uwzględnić ewentualny wykurcza materiału, innym razem pamiętać o tym, że potrzebna jest podszewka. Szyjesz płaszcz z kaszmiru? W tym wypadku istotne jest szycie z włosem, a to przekłada się na właściwe rozmieszczenie szablonu.

 • Wzór wybranej tkaniny
  Masz już wybrany materiał? Świetnie! Pamiętaj, że decydując się na wzorzyste tkaniny (np. jedwabie we wzory albo wełny w kratę) ważne jest spasowanie motywu, dlatego zamów około 15-20% więcej materiału, który przypadł Ci do gustu.
 • Ewentualne modyfikacje projektu w przyszłości
  Jeśli planujesz wprowadzić poprawki lub zmiany w projekcie, takie jak wydłużenie, dodanie marszczenia lub zmiana długości rękawów, weź pod uwagę te modyfikacje podczas obliczania wymagań dotyczących materiału.

Na co jeszcze zwrócić uwagę ustalając ilość materiału na różnego rodzaju kreacje?

Zdejmowanie miary
Przed zagłębieniem się w obliczenia wymaganego metrażu tkaniny, kluczowe jest dokonanie dokładnych pomiarów osoby, która będzie nosić kreację. Weź pod uwagę obwód biustu, talii, bioder, długość nogawki lub rękawa i inne istotne wymiary, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie.

Pomiary te posłużą jako podstawa do dokładnego określenia wymagań dotyczących tkaniny. Nie zapomnij o zapasie, którego potrzebujesz na wszelkiego rodzaju zakładki oraz dodatkowe elementy takie jak falbany, plisy, listwy, etc.


Sprawdzaj szerokość kupowanej tkaniny
Tkaniny ubraniowe są dostępne w różnych szerokościach, zazwyczaj od 100 cm do 160 centymetrów. Szerokość tkaniny odgrywa znaczącą rolę w określaniu ilości materiału potrzebnego na ubranie. Większość wzorów zawiera zalecenia oparte na standardowej szerokości tkaniny wynoszącej około 140 centymetrów. Jednak ważne jest, aby odpowiedni dostosować obliczenia, jeśli pracujesz z szerszymi lub węższymi tkaninami.


Przykładowe ilości tkaniny potrzebne na różne rodzaje ubrań

Przyjrzyjmy się teraz niektórym popularnym typom odzieży i podajmy szacunkowe wymagania dotyczące tkanin:

Ile tkaniny potrzebuję na...
Bluzki i koszule:
Standardowa bluzka z krótkim rękawem: od 1,2 do 2,2 m
Klasyczna koszula: od 1,5 do 2,5 m
Proste topy: od 0,8 do 1,2 m

Sukienki:
Letnie sukienki z koła do kolana: od 6 metrów w górę
Sukienka prosta do kolana: od 1,2 do 2,2 m
Sukienka prosta maxi: od 1,6 do 2,8 m

Spódnice:
Spódnica trapezowa/kształt A: około 1,5 m (w zależności od długości)
Spódnica ołówkowa: od 70 cm w górę (w zależności od długości)

Spodnie i szorty:
Spodnie proste cygaretki bez kieszeni: od 1,2 m
Spodnie garniturowe z kieszeniami: od 1,5 m
Spodnie proste szerokie (kuloty): od 2,4 m

Marynarki:
Marynarka gładka: od 1,8 m
Marynarka pasowanie wzoru: od 2,5 m

Uwaga: szacunkowe wymiary tkaniny podane w tym poście są ogólnymi wytycznymi i mogą się różnić w zależności od indywidualnych pomiarów, wyborów projektowych i szerokości tkaniny. Zawsze zaleca się odniesienie do konkretnych wykrojów szycia lub zasięgnięcie profesjonalnej porady w celu dokładnego obliczenia wymaganej tkaniny.


A jeśli nie chcesz martwić się wyborem tkaniny, jej ilości oraz samym szyciem - powierz to nam! Zespół pracowni krawieckiej Florentine przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy procesu szycia na miarę.


Podsumujmy o czym pamiętać oceniając zużycie materiału
Określenie, ile materiału potrzebujesz do uszycia różnych rodzajów ubrań, jest niezbędnym aspektem każdego projektu kreacji. Dokonując dokładnych pomiarów, rozumiejąc szerokość tkaniny i biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak zalecenia dotyczące wzoru, ewentualne modyfikacje i dodatkowe elementy projektu, możesz bez problemu oszacować ilość potrzebnej tkaniny. Pamiętaj też o najważniejszym, aby wziąć pod uwagę swój własny styl oraz wygodę! Z czasem, dzięki praktyce i doświadczeniu, nauczysz się szybko ocenić wymagania, jakie postawi przed Tobą projekt wymarzonej kreacji. Podpowiemy też, ze jesli szukasz inspiracji, warto zajrzeć na realizacje z pracowni krawieckiej Florenitne.


Miłego szycia!