“Kaszmir na płaszcz – dlaczego jest taki drogi?!”, to jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy od naszych klientek sklepu z tkaninami Florentine. Pytanie to jest w pełni uzasadnione, bo rzeczywiście kaszmir płaszczowy należy do jednych z najdroższych materiałów luksusowych. Co sprawia, że kaszmir jest taki kosztowny i dlaczego mimo wszystko warto zainwestować w zakup tej tkaniny? Tym wpisem na naszym tkaninowym blogu postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ceny, właściwości i wartości tej niezwykłej tkaniny.

dlaczego-kaszmir-na-plaszcz-jest-drogi-i-warto-go-kupic


Kaszmir – jak powstaje i jakie ma właściwości

Żeby w pełni zrozumieć skąd bierze się wysoka cena kaszmiru na płaszcze trzeba wiedzieć, jak powstaje kaszmir oraz jakie są jego najważniejsze właściwości. Zanim jednak przejdziemy do tych informacji, podzielimy się ciekawostką, która sama w sobie może być odpowiedzią na pytanie dlaczego kaszmir jest drogi: 

 

Jedna owca rocznie daje około 3 kg wełny, natomiast koza kaszmirska, z której pozyskuje się autentyczny i najdelikatniejszy surowiec, "produkuje" zaledwie 200 g. Oznacza to, że włókien kaszmiru z jednego zbioru wystarczy na mniej więcej jeden szalik.

 

Kaszmir jest jednym z najdroższych rodzajów wełny na świecie z kilku powodów:
 • Rzadkość występowania i trudność pozyskania kaszmiru
  Kaszmir pochodzi głównie z kóz kaszmirskich, które są hodowane w trudno dostępnych obszarach górskich Azji, gdzie temperatury spadają do -30°C. Proces zbierania wełny jest zatem niezwykle czasochłonny i wymaga precyzji, a każda koza dostarcza niewielką ilość wełny. Co istotne – zwierząt tych nie da się hodować na dużą, przemysłową skalę, a to z kolei sprawia, że cały proces jest bardziej przyjazny środowisku.

 • Produkcja kaszmiru
  Przetwarzanie kaszmirowej wełny jest skomplikowane i wymaga specjalnych umiejętności. W przeciwieństwie do owiec, kozy kaszmirskie nie są strzyżone, a wyczesywane, to natomiast następuje tylko raz w roku. Pozyskanie surowca jest ręczne bez użycia maszyn przemysłowych, a procesy czyszczenia i przędzenia są bardziej pracochłonne niż w przypadku innych rodzajów wełny. To rzemieślniczy majstersztyk!

 • Ograniczona dostępność kaszmiru
  W porównaniu do innych rodzajów wełny, produkcja kaszmiru jest ograniczona ze względu na niewielką liczbę kóz kaszmirskich oraz wspomnianą wcześniej złożoność procesu produkcji. To sprawia, że kaszmir jest rzadziej dostępny na rynku tekstylnym, co znacznie wpływa na jego cenę. Ograniczona dostępność powoduje, że z materiału tego powstają zazwyczaj kreacje w limitowanych kolekcjach oraz krótkich, unikatowych seriach.

 

No dobrze, skoro wiemy już, jak powstaje kaszmir i jak skomplikowany (ale i piękny!) jest to proces można zadać sobie pytanie: “Po co? Po co tyle trudu, żeby wyprodukować kasmzirową tkaninę?”. W tym momencie na pierwszy plan wychodzą właściwości kaszmiru. Ponieważ, musicie wiedzieć, właściwości kaszmiru są absolutnie niesamowite!

 

Kaszmir - jakie ma właściwości

Izolacja termiczna, czyli pewność, że kaszmir zapewni Ci ciepło
Jedną z najważniejszych cech kaszmiru jest jego doskonała izolacja termiczna. Pomimo lekkości, kaszmir skutecznie zatrzymuje ciepło, chroniąc przed zimnem nawet w najchłodniejsze dni. Dlaczego właściwie kaszmir zapewnia tak świetną izolację termiczną? Właśnie dzięki warunkom w jakich hodowane są kozy kaszmirskie. Zimny, nieprzyjazny klimat zmusza je do wytworzenia lekkiej, ale niezwykle ciepłej warstwy ochronnej. Skoro kaszmir sprawdza się w górach, w których temperatury sięgają -30 stopni, będzie idealny także w Europie, w której zima również nas nie rozpieszcza. Płaszcz z kaszmiru to zatem gwarancja ciepła, jakiej nie zapewni Ci żaden inny syntetyczny zamiennik.

 

Lekkość i miękkość kaszmiru
Kaszmir jest niesamowicie lekki, co sprawia, że płaszcz z tego materiału nie tylko prezentuje się elegancko, ale także jest niezwykle komfortowy w noszeniu. Brak zbędnego obciążenia pozwala na swobodę ruchów, co jest istotne zwłaszcza w zimowe dni. Co istotne - kaszmir nie gryzie, a w dotyku zazwyczaj jest niemal aksamitny. To informacja szczególnie ważna dla osób, które nie przepadają za wełnami obawiając się ich szorstkości. W wypadku kaszmiru ta wada nie występuje. Dodatkowo naturalne włosie sprawia, że kaszmirowy płaszcz będzie miał delikatny, elegancki połysk.  

 

Wyjątkowa plastyczność i odporność na zmechacenie
Skoro decydujesz się na zakup luksusowej tkaniny, oczekujesz od niej, że będzie świetnie wyglądać przez lata. I słusznie. Kaszmir charakteryzuje się naturalną elastycznością, co czyni płaszcze z tego materiału trwałymi i odpornymi na zmechacenie. Długość włókien kaszmiru sprawia, że tkanina nie traci swojej formy, a kaszmirowy płaszcz zachowuje elegancki wygląd nawet po wielu latach noszeniach. Warto też wspomnieć, że kaszmir jest naturalną tkaniną, której włosie może układać się w ciekawe wzory, czego przykładem jest kaszmir zibellino chętnie wykorzystywany przez markę MaxMara.

 

Wytrzymałość i ponadczasowy styl
Zakup kaszmiru na płaszcz lub kurtkę to inwestycja na lata. Szyjąc kreację z kaszmiru masz pewność, że przez wszystkie te lata będzie ona prezentować się świetnie i (zwłaszcza przy klasycznych krojach) nigdy nie wyjdzie z mody. Płaszcz z kaszmiru nie jest ubraniem na chwilę, ani kaprysem w stylu fast fashion, to kluczowy element garderoby, który pozostanie modny niezależnie od trendów. Kaszmirowy płaszcz to również zrównoważony wybór, który pozwala budować zawartość szafy zgodnie z koncepcją mody kapsułowej. 

 

Podsumowując: zrozumienie, dlaczego kaszmir jest tak drogi, leży w zrozumieniu procesu pozyskiwania surowców, produkcji oraz unikalnych właściwości tej tkaniny. Dla wielu miłośników mody i luksusu, inwestycja w ubranie z kaszmiru to nie tylko zakup, ale również docenienie rzemieślniczej pracy i wyjątkowych cech tego niezwykłego materiału. Pamiętajmy, że cena odzwierciedla nie tylko koszty produkcji, ale także wartość i unikalność każdego wyrobu.

Kaszmir – jak rozpoznać

Na koniec, w ramach deseru po tej solidnej porcji szczegółowych informacji, mamy dla Was kilka trików, które pozwolą Ci rozpoznać kaszmir. Dzięki naszym podpowiedziom będziesz mieć pewność, że wybierzesz tkaniną kaszmirową, a nie jej podróbkę.

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na cenę. Wiesz już jak powstaje kaszmir i dobrze rozumiesz, dlaczego cena tego ekskluzywnego materiału jest tak wysoka. Podejrzanie niska cena kaszmiru może sygnalizować, że tkanina nie jest autentyczna albo zawiera syntetyczne domieszki. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których cena może być nieco niższa (okresowe promocje, końcówki produkcji, kupony tkanin, etc.), ale w tej kwestii nie ma cudów i tak wysoka jakość wymaga także wysokiej ceny. Czytaj etykiety, nie bój się pytać obsługi sklepu z tkaninami o skład materiału i kupuj w sprawdzonych miejscach. 

 

Jeśli kupujesz kaszmir w sklepie z materiałami online to zanim podejmiesz decyzję, poproś o próbnik tkanin. W ten sposób możesz dotknąć kaszmiru, ocenić jego faktyczny kolor oraz wykonać tak zwany “test płomienia”. Chociaż brzmi to skomplikowanie, to w rzeczywistości test płomienia jest niezwykle prostym, szybkim i skutecznym sposobem na ocenienie jakości tkaniny. Wystarczy, że weźmiesz niewielki skrawek materiału, podpalisz go i zaobserwujesz sposób w jaki wypala się surowiec. W wypadku kaszmiru zwróć uwagę na:

 • Sposób palenia się kaszmiru
  Autentyczna tkanina kaszmirowa powinna spalać się powoli, podobnie jak włosy. Syntetyczne materiały szybko się palą i mocno topią.

 • Zapach kaszmiru podczas palenia
  Kaszmir jest włóknem naturalnym, a przez to zapach, który wydziela podczas palenia się przypomina niezbyt przyjemny zapach palonych włosów. Materiały syntetyczne będą pachnieć przypaloną butelką lub torebką foliową.


Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł zrozumieć wszystkie czynniki mające wpływ na cenę ekskluzywnej tkaniny jaką jest kaszmir i znalazłaś w nim odpowiedź na pytanie dlaczego kaszmir na płaszcze jest drogi. Jeśli jednak masz jeszcze jakiekolwiek pytania - skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy Ci wszystkich odpowiedzi.


kaszmir-dostepny-we-florentine